بعد از استخراج ۲۱ میلیون بیت‌کوین چه اتفاقی برای بیت‌کوین می‌افتد؟

یکی از ویژگی‌های اصلی بیت‌کوین (BTCUSD) این است که عرضه سکه آن محدود است. مخترع بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، نام ناشناس مورد استفاده سازندگان ارزدیجیتال بیت‌کوین، این ارزدیجیتال را اساساً به عنوان طلای دیجیتال طراحی کرد و حداکثر عرضه بیت‌کوین را برای تقلید از مقدار محدود طلای فیزیکی محدود کرد.
حداکثر تعداد بیت‌کوین‌هایی که می‌توان استخراج کرد ۲۱ میلیون است. بیت‌کوین‌های جدید تقریباً هر 10 دقیقه به عرضه بیت‌کوین اضافه می‌شوند، که میانگین زمانی است که برای ایجاد یک بلوک جدید بیت‌کوین طول می‌کشد. با تعداد بیت‌کوین‌های ضرب شده در هر بلوک پس از هر 210000 بیت‌کوین 50 درصد کاهش می‌یابد.

نکات کلیدی

حداکثر عرضه کل بیت‌کوین 21 میلیون است. به دلیل استفاده از اپراتورها در پایگاه بیت‌کوین، احتمالاً تعداد بیت‌کوین‌های صادر شده هرگز به 21 میلیون نمی‌رسد. زمانی که عرضه بیت‌کوین به حد بالایی خود برسد، هیچ بیت‌کوین اضافی تولید نخواهد شد. ماینرهای بیت‌کوین احتمالا فقط از کارمزد تراکنش‌ها درآمد کسب خواهند کرد.

آیا تعداد بیت‌کوین‌ها به 21 میلیون خواهد رسید؟

انتظار نمی‌رود تعداد کل بیت‌کوین‌های صادر شده به 21 میلیون برسد. به این دلیل که شبکه بیت‌کوین از عملگرهای bit-shift استفاده می‌کند عملگرهای حسابی که برخی از اعشار را تا نزدیکترین (کوچکترین) عدد صحیح گرد می‌کنند.
این گردکردن ممکن است زمانی رخ دهد که پاداش بلاک برای تولید یک بلاک جدید بیت‌کوین به نصف تقسیم شود و مقدار پاداش جدید محاسبه شود. این پاداش را می‌توان در ساتوشی بیان کرد، یک ساتوشی برابر با 0.00000001 بیت‌کوین است.

از آنجایی که ساتوشی کوچکترین واحد اندازه‌گیری در شبکه بیت‌کوین است، نمی‌توان آن را به نصف تقسیم کرد. بلاک‌چین بیت‌کوین، هنگامی که وظیفه تقسیم ساتوشی را به دو نیم برای محاسبه مقدار پاداش جدید برعهده دارد، با استفاده از عملگرهای

bit-shift برنامه‌ریزی شده است تا به نزدیکترین عدد صحیح کامل گرد کند. این گردکردن سیستماتیک پاداش بلوک بیت‌کوین، در کسری از ساتوشی، به همین دلیل است که تعداد کل بیت‌کوین‌های صادر شده احتمالاً کمی کمتر از ۲۱ میلیون بیت‌کوین خواهد بود.
با کاهش تقریباً هر چهار سال یک بار تعداد بیت‌کوین‌های جدید صادر شده در هر بلوک به نصف، انتظار نمی‌رود که بیت‌کوین نهایی تا سال 2140 تولید شود. تعداد بیت‌کوین‌های جدید استخراج شده در هر بلوک زمانی که بیت‌کوین برای اولین بار تأسیس شد، 50 بیت‌کوین بود و از آن زمان به بعد، این تعداد بیت‌کوین جدید تولید شده است. از می 2020 به 6.25 کاهش یافت.
اگرچه حداکثر 21 میلیون بیت‌کوین قابل استخراج است، اما این احتمال وجود دارد که تعداد بیت‌کوین‌های در گردش به میزان قابل توجهی کمتر از این تعداد باشد. دارندگان بیت‌کوین می‌توانند دسترسی به بیت‌کوین‌های خود را از دست بدهند، مثلاً با از دست‌دادن کلیدهای خصوصی کیف‌پول بیت‌کوین خود یا فوت بدون به اشتراک گذاشتن جزئیات کیف‌پول خود مطالعه ژوئن 2020 توسط شرکت پزشکی قانونی کریپتو تخمین می‌زند که تا 20 درصد از بیت‌کوین صادر شده ممکن است برای همیشه از بین برود.

21 میلیون بیت کوین

بعد از استخراج 21 میلیون بیت‌کوین چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از رسیدن به حداکثر تعداد بیت‌کوین، حتی اگر این تعداد در نهایت کمی کمتر از 21 میلیون باشد، بیت‌کوین جدیدی صادر نخواهد شد. تراکنش‌های بیت‌کوین در قالب بلوک‌ها پردازش می‌شوند، و ماینرهای بیت‌کوین همچنان پاداش خواهند گرفت، اما احتمالاً فقط با کارمزد پردازش تراکنش.
رسیدن بیت‌کوین به سقف عرضه خود احتمالاً بر ماینرهای بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد، اما نحوه تأثیرگذاری آن‌ها تا حدی به چگونگی تکامل بیت‌کوین به عنوان یک ارزدیجیتال بستگی دارد. اگر بلاک‌چین بیت‌کوین در سال 2140 بسیاری از تراکنش‌ها را پردازش کند، ماینرهای بیت‌کوین هنوز هم ممکن است بتوانند تنها از کارمزد پردازش تراکنش سود کسب کنند.
اگر بیت‌کوین در سال 2140 به‌جای خریدهای روزانه، تا حد زیادی به‌عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش عمل می‌کند، باز هم سودآوری برای ماینرها امکان‌پذیر است. حتی با حجم کم تراکنش‌ها و ناپدیدشدن پاداش‌های بلوک استخراج‌کنندگان می‌توانند برای پردازش تراکنش‌های با ارزش بالا یا دسته‌ای از تراکنش‌ها، کارمزد تراکنش‌های بالایی دریافت کنند، با بلاک‌چین‌های کارآمدتر مانند شبکه لایتنینگ که در ارتباط با بلاک‌چین بیت‌کوین کار می‌کنند تا هزینه روزانه بیت‌کوین را تسهیل کنند.
اما اگر استخراج بیت‌کوین در غیاب پاداش‌های بلوکی به طور قابل ‌اعتمادی سودآور نباشد، ممکن است برخی از نتایج منفی رخ دهد:
ماینرها کارتل: گروهی از ماینرها ممکن است در تلاش برای کنترل منابع ماینینگ و اعمال هزینه تراکنش‌های بالاتر تبانی کنند.
ماینینگ خودخواهانه اتفاق می‌افتد: ماینرهایی که در استخراج خودخواهانه شرکت می‌کنند، برای مخفی‌کردن بلوک‌های معتبر جدید تبانی می‌کنند و بعداً آن‌ها را آزاد می‌کنند که توسط شبکه بیت‌کوین تأیید نشده است. این عمل می‌تواند زمان پردازش بلاک‌ها را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که هزینه‌های بالایی برای بلوک‌های جدید که در نهایت به زنجیره بلوک عرضه می‌شوند، پرداخت می‌شود.

بیت‌کوین یا شمش طلا

آیا بیت‌کوین در سال 2140 مانند پول جیبی یا شمش‌های طلا عمل می‌کند؟ اکوسیستم بیت‌کوین هنوز در حال توسعه است و این امکان را فراهم می‌کند که خود بیت‌کوین در دهه‌های آینده به تکامل خود ادامه دهد. اما با وجود اینکه بیت‌کوین تکامل می‌یابد، پس از رسیدن به سقف 21 میلیون سکه، هیچ بیت‌کوین جدیدی منتشر نخواهد شد. رسیدن به این حد عرضه احتمالاً بیشترین تأثیر را بر ماینرهای بیت‌کوین خواهد داشت، اما این امکان وجود دارد که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین نیز تأثیرات منفی را تجربه کنند.

چند بیت‌کوین استخراج شده است؟

تا ژانویه 2022، 18.9 میلیون بیت‌کوین در حال حاضر استخراج شده است که حدود 2.1 میلیون بیت‌کوین هنوز منتشر نشده است. مجموع عرضه بیت‌کوین به 21 میلیون محدود شده است.

استخراج یک بیت‌کوین چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمانی که برای استخراج یک بیت‌کوین طول می‌کشد به میزان پاداش بلاک یا تعداد بیت‌کوین‌های جدیدی که برای تولید یک بلاک بیت‌کوین جدید به استخراج‌کنندگان کریپتو پرداخت می‌شود، بستگی دارد. پاداش بلاک فعلی 6.25 بیت‌کوین است و تقریباً هر 10 دقیقه یک بلوک جدید تولید می‌شود. به طور متوسط هر 1.6 دقیقه یک بیت‌کوین جدید استخراج می‌شود.

با رسیدن به حد مجاز عرضه بیت‌کوین، چه اتفاقی برای کارمزد استخراج می‌افتد؟

هزینه‌های استخراج بیت‌کوین زمانی که عرضه بیت‌کوین به 21 میلیون برسد ناپدید می‌شود. ماینرها احتمالاً فقط از کارمزد پردازش تراکنش به‌جای ترکیبی از پاداش‌های بلوک و کارمزد تراکنش، درآمد کسب خواهند کرد.